Qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘liklarini yetishtirish huquqiga ega bo‘lish bo‘yicha tanlovlarni “E-urug‘” axborot tizimida tashkil etish va o‘tkazish tartibi to‘g‘risida
1. Ushbu Nizom qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘liklarini yetishtirish huquqiga ega bo‘lish bo‘yicha fermer xo‘jaliklari va boshqa qishloq xo‘jaligi subyektlari o‘rtasida tanlovlarni “E-urug‘” axborot tizimida tashkil etish hamda o‘tkazish tartibini belgilaydi.
2. Mazkur Nizom talablari qishloq xo‘jaligi ekinlarining yangi va istiqbolli navlarini original urug‘larini ko‘paytirish va dastlabki ko‘paytirish hamda rayonlashgan navlarning birlamchi (elita) urug‘chiligini tashkil etish bilan shug‘ullanuvchi quyidagilarga:
3. a) Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Urug‘chilikni rivojlantirish markazi tizimidagi hamda xususiy sektorga o‘tkazilgan elita urug‘chilik xo‘jaliklari;
4. b) ilmiy-tadqiqot muassasalari va ularning ilmiy-tajriba stansiyalari (ekin turiga qarab) hamda oliy ta’lim muassasalari;
5. v) O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Paxtachilik kengashi tomonidan tashkil etilgan xususiy urug‘chilik korxonalariga nisbatan tatbiq etilmaydi.
6. Ushbu Nizomda quyidagi asosiy tushunchalar qo‘llaniladi:
ariza — fermer xo‘jaliklari va boshqa qishloq xo‘jaligi subyektlari tomonidan qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘liklarini yetishtirish huquqiga ega bo‘lish uchun (maxsus elita urug‘chilik xo‘jaliklari bundan mustasno) taqdim etilgan elektron ariza;
“E-urug‘” axborot tizimidagi texnik uzilishlar — “E-urug‘” axborot tizimidagi elektron tanlovlar jarayonida bir yoki bir nechta ishtirokchining qatnashishi yoxud mazkur Nizom talablari asosida texnik operatorning xizmatlar ko‘rsatish imkonini cheklab qo‘yadigan texnik nosozliklar;
“E-urug‘” axborot tizimi — Qishloq xo‘jaligi vazirligining “Raqamli qishloq xo‘jaligi” yagona integratsion platformasi tarkibiga kiruvchi, elektron tanlovlarni tashkil etish hamda o‘tkazish, monitoring va aprobatsiya tadbirlari uchun zarur axborotni kiritish, saqlash va qayta ishlash, qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘liklari bazasini shakllantirish, shuningdek, yuridik shaxslarning ushbu jarayonlarda qatnashish imkonini ta’minlaydigan axborot tizimi;
ishtirokchi — original, elita va keyingi avlodlarga mansub qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘liklarini yetishtirish huquqiga ega bo‘lish uchun “E-urug‘” axborot tizimi orqali belgilangan tartibda ariza yuborgan qishloq xo‘jaligi subyektlari;
ishtirokchini autentifikatsiyalash — avval identifikatsiya qilingan foydalanuvchidan real vaqt rejimida olingan dastlabki identifikatsiya ma’lumotlari bilan avtomatlashtirilgan holda (inson omilisiz) solishtirish orqali foydalanuvchining shaxsini tekshirish va tasdiqlash jarayoni;
ommaviy oferta — tizimdan foydalanish bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatish shartnomasini tuzish yuzasidan ishtirokchiga bildirilgan rasmiy taklif;
texnik operator — “E-urug‘” axborot tizimini ishlab chiqadigan hamda ishga tushirish, texnik va dasturiy jihatdan qo‘llab-quvvatlashni amalga oshiradigan “Agrosanoatni raqamlashtirish markazi” MCHJ;
to‘lov — elektron tanlovda qatnashish, arizani qabul qilish, tanlovni tashkil etish va bayonnomani rasmiylashtirish uchun ishtirokchi tomonidan to‘lanadigan pul mablag‘i;
foydalanuvchini identifikatsiyalash — shaxsiy ma’lumotlar yordamida foydalanuvchining shaxsini tasdiqlab, masofadan turib “E-urug‘” axborot tizimi xizmatlaridan foydalanish imkonini yaratuvchi mexanizm;
xususiy urug‘chilik korxonalari — O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Paxtachilik kengashining tegishli qarorlariga asosan tashkil etilgan subyektlar;
huquqiy operator — “E-urug‘” axborot tizimi ishtirokchilari o‘rtasida shartnomaviy munosabatlarni muvofiqlashtiruvchi Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Urug‘chilikni rivojlantirish markazi;
elektron raqamli imzo — elektron hujjatdagi axborotni elektron raqamli imzoning yopiq kalitidan foydalangan holda maxsus o‘zgartirish natijasida hosil qilingan hamda elektron raqamli imzoning ochiq kaliti yordamida elektron hujjatdagi axborotda xatolik yo‘qligini aniqlash va elektron raqamli imzo yopiq kalitining egasini identifikatsiyalash imkonini beradigan imzo;
elektron tanlov g‘olibi — elektron tanlov mezonlari va shartlariga muvofiq o‘tish balini to‘plagan ishtirokchi;
“Elektron hukumat” idoralararo integratsion platformasi — jismoniy va yuridik shaxslarning haqiqiy identifikatsiyalash, shuningdek, idoralararo elektron hamkorlikda mansabdor shaxslarning axborot tizimlari va ma’lumotlar bazalaridan ruxsat olib foydalanishini ta’minlovchi davlat axborot tizimi;
QR-kod — vakolatli organ tomonidan elektron tanlov natijalari bo‘yicha bayonnomalarga jahon internet tarmog‘i orqali joylashtiriladigan havola.
1. Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Urug‘chilikni rivojlantirish markazining hududiy boshqarmalarining elektron tanlovlarni o‘tkazish bo‘yicha e’lonlari asosida texnik operator tomonidan elektron tanlovlar “E-urug‘” axborot tizimida mazkur Nizom talablariga muvofiq tashkil etiladi va o‘tkaziladi.
2. Texnik operator integratsiya qilish orqali shakllangan ma’lumotlar va hujjatlarning haqqoniyligi va ishonchligi uchun javobgar hisoblanmaydi.
Texnik operator ishtirokchining shartnomada (ofertada) belgilangan shaxsiy ma’lumotlari sir saqlanishini va maxfiyligini ta’minlaydi.
1. Texnik operator elektron tanlovni tashkil etish va o‘tkazishda “E-urug‘” axborot tizimi orqali amalga oshirilgan operatsiyalar ro‘yxatga olinishini, operatsiyalar to‘g‘risidagi hisobotlar va ma’lumotlar shakllantirilishini hamda yuborilgan yoki qabul qilingan shaklda uning yaxlitligi va o‘zgarmasligini ta’minlagan holda besh yildan kam bo‘lmagan muddatda saqlanishini ta’minlaydi.
2. Huquqiy operator o‘ziga yuklangan vazifalarga muvofiq quyidagi majburiyatlarni bajaradi:
elektron tanlovni belgilangan vaqtda tashkil etish;
texnik operator bilan birgalikda elektron tanlovning inson omili aralashuvisiz “E-urug‘” axborot tizimida o‘tkazilishini ta’minlash;
elektron tanlov yakunlanganligi to‘g‘risidagi axborotni e’lon qilish;
texnik operator bilan birgalikda boshqa shaxslarning elektron hujjat va xabarlarga, shuningdek, ishtirokchining shaxsiy ma’lumotlariga ruxsatsiz kirishidan himoyalash choralarini ko‘rish;
elektron hujjat va xabarlarni hamda ishtirokchining shaxsiy ma’lumotlarini uchinchi shaxslarga bermaslik (qonunchilik hujjatlarida nazarda tutilgan holatlar bundan mustasno);
texnik operator bilan birgalikda elektron tanlov natijalari deb e’tirof etiladigan elektron bayonnomalarni shakllantirish hamda elektron bayonnomalarni elektron tanlov g‘oliblarining shaxsiy kabinetlari orqali taqdim etish;
aholi va tadbirkorlik subyektlarini elektron tanlovlarda ishtirok etish tartibi to‘g‘risida ommaviy va boshqa axborot vositalari orqali muntazam ravishda tanishtirib borish;
ishtirokchi va elektron tanlovga aloqador boshqa shaxslarni elektron tanlovga oid ma’lumotlar bilan tezkor va qulay ravishda xabardor qilish;
ishtirokchilarga “E-urug‘” axborot tizimidagi elektron tanlovlarda qatnashish imkoniyatlarining tengligini ta’minlash;
elektron tanlovni o‘tkazish tartibi buzilishini oldini olish hamda bunday holatlar aniqlanganda ularni tezkor bartaraf etish choralarini ko‘rish.
Huquqiy operatorga qonunchilik hujjatlariga muvofiq boshqa majburiyatlar ham yuklanishi mumkin.
1. Texnik operator o‘ziga yuklangan vazifalarga muvofiq quyidagi majburiyatlarni bajaradi:
“E-urug‘” axborot tizimini uzluksiz ishlashini ta’minlash;
o‘tkazilgan elektron tanlovga oid barcha ma’lumotlarni (ishtirokchining shaxsini oshkor qilmagan holda) o‘zining axborot tizimida kunlik va muntazam (haftalik, oylik va choraklik) davriylik bilan bitimlar reyestri ko‘rinishida umumiy foydalaniladigan va mashinada o‘qiladigan formatlarda yuklab olish imkoniyatini yaratish;
ishtirokchi “E-urug‘” axborot tizimini yanada qulayroq ishlashi borasida o‘z fikrini erkin va oshkora bildirishi uchun messenjer va boshqa tarmoqlardan foydalanishini hamda ushbu maqsadlarda keng foydalaniladigan boshqa servis va imkoniyatlar doimiy ishlashini ta’minlash.
Texnik operatorga qonunchilik hujjatlariga muvofiq boshqa majburiyatlar ham yuklanishi mumkin.
1. Huquqiy operator va uning hududiy boshqarmalari hamda ishtirokchi “E-urug‘” axborot tizimida ro‘yxatdan o‘tadi.
“E-urug‘” axborot tizimida ro‘yxatdan o‘tishda quyidagi ma’lumotlar ko‘rsatilishi shart:
O‘zbekiston Respublikasi rezidenti hisoblangan yuridik shaxslar, yuridik shaxs hisoblanmaydigan tadbirkorlik subyektlari uchun — soliq to‘lovchining identifikatsiya raqami, bankdagi hisobvarag‘i rekvizitlari, bog‘lanish uchun ma’lumotlar (pochta manzili, shu jumladan, elektron pochta manzili, mobil telefon raqami) “Elektron hukumat” idoralararo integratsion platformasiga joylanganligi;
ro‘yxatdan o‘tish ma’lumotlari to‘ldirilgandan so‘ng, shaxsni identifikatsiyalash elektron raqamli imzo asosida amalga oshirilishi.
Ishtirokchi va Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Urug‘chilikni rivojlantirish markazi identifikatsiyalash jarayonida elektron tanlovni o‘tkazish tartibi bilan tanishganligi, “E-urug‘” axborot tizimining o‘ziga xos jihatlari va tartib-taomillarini qabul qilganligi to‘g‘risida texnik va huquqiy operator bilan elektron tanlovlarni tashkil etish hamda o‘tkazish bo‘yicha elektron shartnoma (oferta)ni elektron raqamli imzo bilan tasdiqlaydi.
Ushbu shartnoma “E-urug‘” axborot tizimida ro‘yxatga olinadi va hisoboti yuritiladi.
“E-urug‘” axborot tizimida ro‘yxatdan o‘tmagan (identifikatsiya qilinmagan) va mazkur Nizom talablariga mos kelmagan yuridik shaxs elektron tanlovda qatnashish uchun ariza berish huquqiga ega bo‘lmaydi hamda elektron tanlovda ishtirok etmaydi.
1. Ro‘yxatdan o‘tgan ishtirokchiga “E-urug‘” axborot tizimida shaxsiy kabinet ochiladi.
2. Ishtirokchi elektron tanlovda qatnashish, elektron tanlov haqidagi ma’lumot va hujjatlar bilan tanishish, tegishli tashkilotlardan qo‘shimcha ma’lumotlarni so‘rab olish, bank hisobvarag‘idagi foydalanilmay qolgan mablag‘ning komissiya to‘lovlaridan chegirilgan qismini olishga haqli hisoblanadi.
3. Texnik operator elektron tanlov o‘tkazilishi to‘g‘risidagi xabarnoma e’lon qilingan vaqtdan boshlab ishtirokchiga ariza berish uchun “E-urug‘” axborot tizimiga erkin kirish imkonini yaratadi.
4. Ishtirokchining elektron tanlovda qatnashish bo‘yicha arizasi xabarnomada keltirilgan arizani qabul qilish boshlanadigan kundan arizani qabul qilish yakunlanadigan kuni soat 23:59 gacha (GMT+5) “E-urug‘” axborot tizimi orqali qabul qilinadi.
5. Paxtachilik va g‘allachilik yo‘nalishidagi ishtirokchilarga 20 gektardan 100 gektargacha bo‘lgan maydonda urug‘lik yetishtirish uchun ariza topshirish imkoni beriladi.
Boshqa turdagi qishloq xo‘jaligi ekinlari uchun urug‘lik maydonlari bo‘yicha cheklovlar belgilanmaydi.
Paxtachilik va g‘allachilik yo‘nalishidagi ishtirokchilar elektron tanlovda qatnashish uchun “E-urug‘” axborot tizimida ochilgan hisobvarag‘iga bazaviy hisoblash miqdorining ikki baravariga teng mablag‘ni joylashtirgan holda ariza beradi.
Elektron tanlovda qatnashish uchun to‘lov miqdori elektron tanlov o‘tkazilishi to‘g‘risidagi xabarnoma e’lon qilingan kundagi bazaviy hisoblash miqdorida amalga oshiriladi.
Boshqa turdagi qishloq xo‘jaligi ekinlari bo‘yicha elektron tanlovlarda qatnashish uchun to‘lovlar undirilmaydi.
1. Ishtirokchining hisobvarag‘idagi mablag‘ to‘lov uchun yetarli bo‘lmaganda, texnik operator bu haqda ishtirokchini “E-urug‘” axborot tizimi orqali xabardor qiladi.
Ishtirokchini xabarnoma bilan o‘z vaqtida tanishmaganligi uchun texnik operator javobgar hisoblanmaydi.
1. Ishtirokchi elektron tanlovda qatnashish bo‘yicha arizani “E-urug‘” axborot tizimida elektron shaklda to‘ldiradi va yuboradi.
Ishtirokchi ushbu Nizom talablariga muvofiq kelganda, texnik operator elektron tanlovda qatnashish uchun ruxsat beradi hamda bu haqda ishtirokchini uning shaxsiy kabineti yoki elektron pochta manzili orqali xabardor qiladi.
Har bir ishtirokchiga elektron tanlovda qatnashish va shaxsni oshkor etuvchi ma’lumotlarning maxfiyligini ta’minlash uchun maxsus raqam beriladi.
1. Ishtirokchi elektron tanlovda qatnashish bo‘yicha arizasini qabul qilish muddati tugashidan besh kun oldin qaytarib olishi, shuningdek, zaruratga ko‘ra unga tegishli o‘zgartirishlar kiritgan holda takroran yuborishi mumkin.
Ishtirokchi elektron tanlovda qatnashish bo‘yicha arizani qaytarib olganda, texnik operatorga xabarnoma yuborishi lozim.
Texnik operator ishtirokchining so‘roviga ko‘ra, elektron tanlovda qatnashish uchun amalga oshirilgan to‘lov mablag‘ini (komissiya to‘lovlari chegirilgan holda) bir ish kuni ichida ishtirokchining tijorat bankidagi hisobvarag‘iga (yoki plastik kartasiga) qaytarilishini ta’minlaydi.
1. Elektron tanlovda qatnashish bo‘yicha arizalarni qabul qilish muddati tugagandan so‘ng, elektron tanlovlar yakunlangunga qadar ishtirokchining arizasi va to‘lovlarni qaytarib olishga yo‘l qo‘yilmaydi.
2. “E-urug‘” axborot tizimida elektron tanlovlar ushbu Nizomga 1-ilovagamuvofiq sxema bo‘yicha tashkil etiladi va o‘tkaziladi.